ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen Erdoğan: Yoğun çabayı harcayan ülke olduk

Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya görüşmeleri devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da görüştüğü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşına dair, “Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çabayı harcayan ülke olduk” sözlerine yer verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen Erdoğan: Yoğun çabayı harcayan ülke olduk
08.07.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

2014 yılında Kırım’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhakından bu güne kadar Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına olan desteklerini tüm platformlarda ifade ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözlere de yer verdi: “Ukrayna ile olan dayanışmamızı siyasi, ekonomik, insani ve teknik alanlarda verdiğimiz somut yardımlarla fiiliyatta da sergiledik. Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çabayı harcayan ülke olduk.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye geleceğini söyleyen Erdoğan:

“Esir mübadelesi konusunda şu anda Ukrayna tarafından Sayın Başkanı dinledik. Rusya tarafıyla da görüşme halindeyiz. Önümüzdeki ay Sayın Putin’in de Türkiye ziyareti olacak. Tekrar bunu yüz yüze görüşme imkanımız olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesi dolayısıyla tebrik eden Ukrayna lideri Zelenskiy ise Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki durumu da görüştüklerini kaydederek “Karadeniz tahıl girişimine ve Ukrayna’dan tahıl inisiyatifine olan desteğiniz için minnettarım. Türkiye, bu barış planı kapsamında liderlik konumunu üstlenmeye hazır” diye konuştu.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.