ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

“Yaşar Kaplan’a Vefa” programı Ankara’da gerçekleştirildi

<strong>“Yaşar Kaplan’a Vefa” programı Ankara’da gerçekleştirildi</strong>
05.03.2023
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Mütefekkir Yaşar Kaplan’ı (1952-2023) anma programı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Mehmed Âkif Divanı’nda gerçekleştirildi. “Yaşar Kaplan’a Vefa” başlıklı programa TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Yaşar Kaplan’ın “Aylık Dergi”sinde yetişmiş şair hikâyeci ve akademisyenler ile ailesinden kişiler katıldı. Yaşar Kaplan’ın kitaplarını okumuş çok sayıda kişi de programda hazır bulundu.

4 Mart 2023 Cumartesi günü düzenlenen program, ilahiyatçı öğretmen ve ses sanatçısı Faruk Arslan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve meallerini okumasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan kısa bir açış konuşması yaptı. 

Doğan, Yaşar Kaplan’ın Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olduğunu ve Türkiye düşünce ve edebiyatına önemli katkılarda bulunduğunu, cezaevinde bulunduğu süreçte kendisiyle yazıştığını ancak o mektupları arşivinde bulamadığını, bulduğu takdirde de yayınlayacağını söyledi. Doğan, Kaplan’ın şiddete bulaşmak istemeyen gençleri etrafında toplayarak onları, şiir, edebiyat ve tefekkür alanına yönlendirmiş olmasının mühim bir hizmet olduğunu da ilave etti. Doğan konuşmasını Yaşar Kaplan’ın Almanya yıllarının da Türkiye’deki okurlarına anlatılması için çalışmalar yapılmalı diyerek sonlandırdı.

Programın oturum başkanlığını yapan ve Aylık Dergi’de görev almış M. Yavuz Ay, Yaşar Kaplan’ın kitaplarından da söz ederek ceza almasına sebep olan en önemli kitabı “Demokrasi Risalesi”nden parçalar okudu. Yavuz Ay, “Gördüğünüz gibi Demokrasi Risalesi bugün de hala güncelliğini koruyor,” diyerek sözü Arif Dülger’e bıraktı. 

Arif Dülger, Yaşar Kaplan ile tanışıklığının nasıl başladığını, Aylık Dergi’de neler yaptıklarını teferruatlı olarak anlattı. Kimliği ve kişiliği hakkında bilgiler verdi. Dülger, Yaşar Kaplan’ı “bir sanatçı olarak Allah’ın adını edebiyat yoluyla yüceltmek isteyen, bunun için cehd ve gayret gösteren bir Müslüman” olarak tarif etti. Dülger, Yaşar Kaplan’ın “Hikayeci Yaşar Kaplan”, “Dergi yöneticisi Yaşar Kaplan” ve “Mütefekkir Yaşar Kaplan” olarak incelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Dülger, Yaşar Kaplan için “Özü sözü bir şahsiyetli Müslümandır,” diyerek onun karakterine vurgu yaptı.

Sıtkı Caney kısa konuşacağım diyerek sözlerine başladı ve zaman zaman boğazı düğümlendi. Caney “Yaşar Kaplan önümüzü açan bizi yüreklendiren bir abi olarak yetişmemize büyük katkıda bulunmuştur,” dedi.

Aylık Dergi’de yetişmiş önemli isimlerden biri olan Hicabi Kırlangıç. Kaplan ile tanışıklığının lise yıllarına dayandığını söyleyerek konuşmasına başlayan Kırlangıç, Kaplan’ın gençleri bir araya getirerek tanıştırdığını bu yönüyle de anılması gerektiğini söyledi. Kırlangıç “Ben Ankara’ya üniversiteye gelirken asıl amacım ‘Aylık Dergi Üniversitesi’ne gelmekti. Bunu da başardım.” Hicabi Kırlangıç, Ercümend Özkan’ın “Yaşar’da ne buluyorsunuz? diye latife ettiğini anlatınca salonda gülüşmeler oldu. Kırlangıç’ın içten ve samimi konuşması program katılımcıları tarafından beğendiği gözlemlendi. 

İbrahim Eryiğit, Aylık Dergi’de yetişmiş bir şair olarak kürsüye geldi. “Yaşar Kaplan, üç sene benim hiçbir şiirimi yayınlamadı. Sürekli üstünü çiziyordu. İyi ki öyle yapmış. Onun bu yöntemi sayesinde önümüz ışıdı,” ifadelerini kullandı.

Yaşar Kaplan’ın kardeşi İbrahim Kaplan daha çok onun kişisel özelliklerinden bahsetti ve “Ne iflah olmaz bir dava adamı,” olduğunu vurguladı. Abisinin kendilerini yetiştirmek için ilk gönderdiği kitabın “Gül Yetiştiren Adam” olduğunu söyledi. Ardından kız kardeşi ve daha sonra diğer kardeşi de aralarındaki münasebetlerden bahsettiler. Anma programı konuşmalardan sonra dinleyicilerin Yaşar Kaplan ile aralarında geçen hadiselerin konuşulduğu bir hatıra sohbetine dönüştü. 

gercektarih.com.tr

Yorumlar

  1. İbrahim Kaplan dedi ki:

    Yaşar Kaplan’ı, genç kuşağa ve gelecek nesillere tanıtmak ve eserlerini onların istifadesine sunmak için, bu tür programlar her yıl yapılır İnşâAllah. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.