ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yıllarca emek verilen kitap: Kral Öldü Yaşasın Kral

Yıllarca emek verilen kitap: Kral Öldü Yaşasın Kral
26.09.2021
A+
A-

Ekim ayında Timaş Tarih yayınlarından okurla buluşan “Kral Öldü, Yaşasın Kral: Osmanlı’da Cülus, Veraset ve Meşruiyet” kitabı, Osmanlı tarihi alanında özellikle birinci el kaynakları kullanarak yaptığı emsalsiz çalışmalarla tanıdığımız Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın yıllarca emek verdiği bir çalışmanın ürünü.

Osmanlı padişahlarının tahta oturmaları ve ardından iktidar değişikliğine bağlı olarak gerçekleştirilen bazı uygulama ve ritüellerin incelendiği bu kitap, konuyu imparatorluğun başlangıcından sonuna kadar bir bütünlük içerisinde ele alan yegâne çalışmadır. Konunun bu şekilde bütüncül ve uzun periyotlu bir yöntemle incelenmesinin, hanedanın 600 yılı aşan tarihi boyunca teşrifat kurallarının ve müesseselerin gelişimine paralel olarak cülus ve cülus ritüellerinde ortaya çıkan değişim ve kırılma noktalarının daha rahat görülmesini sağladığı ve problemi anlama ve anlamlandırma açılarından uygun bir yaklaşım olduğu söylenebilir. Öte yandan konuyu ana hatlarıyla ele alan bu çalışma bundan sonra yapılacak daha derinlikli akademik araştırmalara zemin hazırlaması nokta-i nazarından da büyük bir öneme sahiptir.

Tamamı renkli resimli, sert kapak ve prestij boy özelliklerine sahip bu eser, imparatorluğun en çalkantılı dönemlerinden en gösterişli dönemlerine kadar aksatılmamış, saltanatın en önemli göstergelerinden sayılan tahta çıkış töreni “cülus” kavramı bağlamında Osmanlı tarihine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Kitaptan Alıntı

Bu dönemde de yine valide sultanlar ile saray kadınları ön plandadır, ancak yeni dönemdeki durum artık bir tercihten değil, bir zorunluluktan kaynaklanır; zira I. Ahmed’den itibaren yaşı küçük veya aklî dengesi bozuk padişahların tahta geçmesi, bürokrasinin muhatabı olarak valide sultanları ve saray ağalarını ister istemez ön plana çıkarır.

Editörün Görüşü

Prof. Dr. Ali Akyıldız, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli ve kalemi en velud tarihçilerden. Kendisinin Haremin Padişahı Valide Sultanlar kitabından sonra çok uzun süredir tezgahında ilmek ilmek dokuduğu bu kitap Osmanlı’da Cülus, Veraset ve Meşruiyet konusunda tarih literatürüne büyük katkıda bulunacak ve tarih meraklılarının büyük ilgisini çekecek.

Neden Önemli?

Prof. Dr. Ali Akyıldız, yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla Türkiye ve dünya tarih literatürüne çok önemli katkılarda bulunmuş çok önemli bir isim. Hemen hemen her yazdığı eser, çeşitli kurumlarca ödüllere layık görüldü. Osmanlı padişahlarının tahta oturmaları ve ardından iktidar değişikliğine bağlı olarak gerçekleştirilen bazı uygulama ve ritüellerin incelendiği bu kitap, konuyu imparatorluğun başlangıcından sonuna kadar bir bütünlük içerisinde ele alan yegâne çalışmadır. Ayrıca bu çalışma, tamamı renkli resimli, prestij boy ve kalitesindedir.

Kral Öldü, Yaşasın Kral
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.