tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Büyük Taarruz’un gölgesinde kalan: Abdülhamid’in tahta çıkışı

Büyük Taarruz’un gölgesinde kalan: Abdülhamid’in tahta çıkışı
31.08.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Sultan II. Abdülhamid Han (21 Eylül 1842-10 Şubat 1918) 31 Ağustos 1876 tarihinde “İkinci Abdülhamid” adıyla padişah ilân edildi ve 7 eylül günü de Eyüp’te kılıç kuşandı. İttihatçıların darbesine kadar Osmanlı Devleti’ni ve İslam coğrafyasını dert edinen II. Abdülhamid’in tahta çıkış günü uzun yıllar boyunca ihmal edilirken aynı günlere denk düşmesinden dolayı da Büyük Taarruz’un gölgesinde kalmıştır. Oysa ki her iki önemli gün pekala birlikte de anılabilir.

Gerçek Tarih Ağustos 2022

Gerçek Tarih dergisi, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 146.sene-i devriyesi münasebetiyle Ağustos 2022 sayısında gazeteci ve araştırmacı yazar Mustafa Armağan editörlüğünde “Sultan Abdülhamid’den Başvekil Menderes’e Milletin Uyanışı” başlığıyla özel dosya hazırladı.

Yakın tarihin karanlık noktalarını aydınlatan kalemiyle Gerçek Tarih ailesine dâhil olan gazeteci ve araştırmacı yazar Mustafa Armağan “Sultan Abdülhamid’den Başvekil Menderes’e Yakın Tarihin Serencamı” başlıklı dosya yazısıyla yakın tarihin serencamını okurun ilgisine sundu. Araştırmacı yazar Aydanur Çakır “Kurtlarla Dansı” tetkik ederken, Sanat Tarihçi-Yazar Selimcan Yelseli II. Abdülhamid döneminde Bursa’daki imar faaliyetlerini kaleme aldı. Gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz ise II. Abdülhamid’in tahttan indirilişine gerekçe gösterilen “31 Mart Vakası”nı Malûmâtçı (Baba) Tahir ekseninde yeniden yorumlamaya girişti.

Bu arada Gerçek Tarih’in kıymetli kalemlerinden Mustafa Armağan, Sultan II. Abdülhamid Han’ın daha iyi anlaşılması adına “Kurtlarla Dansı” sürdürüyor. Hümayun Yayınları’ndan çıkan “Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı” kitap serisi okuruna emanet edildi.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.