tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

EYT ile birlikte emeklilikte tarihi günler yaşanıyor! EYT nasıl ortaya çıktı?

EYT ile birlikte emeklilikte tarihi günler yaşanıyor! EYT nasıl ortaya çıktı?
09.12.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – EYT nasıl ortaya çıktı? 1999 yılında Demokratik Sol Parti (DSP), Anavatan Partisi (ANAP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin kurduğu ANASOL-M hükümeti emekli olma yaşını kadınlarda 58’e erkeklerde ise 60’a yükseltilmesini talep etmişti. Muhalefet partilerinden Fazilet Partisi (FP) ile Doğru Yol Partisi (DYP) de bu talebi “mezarda emeklilik” olarak tanımlamıştı. 1999 yılında yapılan ve DSP, ANAP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlar da 58, erkekler de ise 60 olarak belirlenmişti. Yasanın çıktığı 1999’da 8 eylül tarihi baz alınarak kademeli olarak hak sahipleri emekli edilmeye başlanmıştı. 1999’daki düzenlemeyle hak sahipleri gecikmeli olarak emekli edilmeye başlandı. Kimi vatandaşlar 5 yıl, kimileri de 10 yıl süre ile bundan etkilendi. Elbette düzenleme başka durumlarda ortaya çıkardı. Örneğin 1989’da çalışmaya başlayan bir vatandaş ile 1994’te SGK girişi yapılan vatandaş arasında tuhaf bir durumda ortaya çıktı. Yaşı büyük olan ve 1994’te çalışmaya başlayan vatandaş 1989’da SGK girişi yapılan fakat yaşı genç olan vatandaştan önce emekli oluyordu.

Geçmişteki düzenlemeden etkilenen vatandaşlar “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” şeklinde tanımlanırken kısaca EYT’li denmeye başlandı. Çoğunluk olarak EYT’lilerin yaşlarının 43-49 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)’de kadınlar ve erkekler için prim gün sayısı kaç olacak? ile EYT’de yaş sınırı olacak mı? soruları bu yönde beklenti içerisine giren vatandaşların en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Öte yandan EYT ile ilgili son gelişmeler emekli olacak vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. EYT ile ilgili gelişmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada EYT’de son durumu paylaştı. EYT’de prim gün sayısı ve yıl şartı konusunda detaylar paylaştı. Buna göre, EYT çıkış tarihi netleşti mi? EYT’de kadınlar ve erkekler için prim gün sayısı kaç olacak? İşe giriş tarihi geri çekilecek mi? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’de ile ilgili yaptığı son açıklamanın ayrıntıları…

Kabine toplantısı sonrası emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve sözleşmeli personelle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda 3 yılı dolmuş sözleşmeli personel hemen aday memurluğa geçiş yapabilecek. Emeklilik için yılını doldurup, yaş şartını bekleyenler, geçici işçilerle ilgili çalışmalarımızı da en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) AÇIKLAMASI

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan şu sözlere yer verdi: “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenler ve geçici işçilerle ilgili çalışmaları da en kısa sürede tamamlayıp, kamuoyuna açıklayacağız. Kamu kurum ve kuruluşlarına yüksek lisans ve staj amacıyla yurt dışına personel göndermeleri amacıyla, 352 kontenjan tahsis ettik. Kamu personelinin yurt dışı kariyer gelişimini desteklemek için açtığımız bu kadroların liyakat esasına göre kullanılmasını sağlayacağız. Adaylar bu kadrolar için başvurularını elektronik devlet sistemine entegre kariyer kapısı üzerinden yapabilir. Adaylar değerlendirme süreçlerini şeffaf bir şekilde takip edebilecek.”

EYT’DE 5 PUAN KONUSU NETLEŞTİ

EYT’de en önemli tartışma konularından biri olan uygulamadan yararlanan aynı işverende çalışmaya devam edip edemeyeceği konusu netleşti. Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primleri 5 puan yükseliyor. İşverenler EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını talep ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre Star Haber’de konuşan Bilgin, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok” dedi.

Bakan Bilgin emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirterek, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz” diye konuştu.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bakan Bilgin, EYT konusu ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Bakan Bilgin: “Kapsamlı bir çalışma yaptık. Şu anda EYT şartlarını oluşturan 1,5 milyon insanımız var. Bu şartları taşıyanların yüzde 87’si özel sektörde. EYT, 2023’te uygulanacaktır.”

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlar düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceğini merak ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “En geç 1 ay sonra sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT’li kardeşlerimizin durumunun çözümüne ilişkin yasal çalışmayı hayata geçireceğiz” dedi.

EYT İÇİN İŞVERENE KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin kıdem tazminatı yüküne uygun finansman koşulları için KGF paketi konusunda hazırlıkların başlatıldığını açıkladı.

EYT KADINLAR VE ERKEKLER İÇİN PRİM GÜN SAYISI KAÇ OLACAK?

Bakan Bilgin, EYT prim gün sayısı hakkında detayları paylaştı. EYT için 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartı yer alıyor. Kadınlar için 20 yıl ve erkekler için 25 yıl şartı bulunuyor.

EYT MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Uzmanlar primi yüksek yatan EYT’lilerin emekli maaşlarında artış olacağını söylüyor.

EYT’DE YAŞ SINIRI OLACAK MI?

Ayrıca EYT’de yaş sınırı olup olmayacağı da merak edilirken bu yönde bir kararın henüz netlik kazanmadığı da edinilen bilgiler arasında. İddialara göre kadınlar da 48 erkekler de ise 50 yaş üstü EYT’den faydalanacak denilmekte. Hak sahibi EYT’liler ise böyle bir yaş sınırı olmamasını talep etmektedir.

EYT sorununu hükümetin çözeceğine kesin gözüyle bakılırken kimi iddialara göre EYT hakkında son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

EYT EN GENİŞ KAPSAMLI HALİYLE YAPILACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 8 Aralık akşamı TBMM’de yaptığı EYT açıklamasında en geniş kapsamlı haliyle yapacaklarına işaret etti: “EYT’de en kapsamlı çalışma yapılacak, kimsenin endişesi olmasın.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.