ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

“Orta Çağ” karanlık mı, yoksa aydınlık çağ mı?

“Orta Çağ” karanlık mı, yoksa aydınlık çağ mı?
25.10.2021
A+
A-

Genellikle Orta Çağ’dan bahsedildiğinde, karanlık, ilkel, geri kalmış ve anti modern bir çağdan bahsedilmesi dikkat çekmekte. Günlük hayatta dahi kimi söylemlerde bulunulurken, “Orta Çağ”da bile görülmediği yahut kabalıktan, cahillikten ve geri kalmış düşüncelerden söz edilirken dahi bu çağa atıflar yapılmaktadır. Bunları çoğunuz bilirsiniz.

Peki bunlar ne kadar doğru? Gercektarih.com.tr bunun peşine düştü ve Pınar Ülgen imzalı çıkan “Orta Çağ Avrupa Tarihi” adlı kitabında karanlık mı yoksa aydınlık mı sorusunun yanıtını aradı.

Pınar Ülgen, büyük emekler verdiği dikkat çeken söz konusu kitabına “hangi Orta Çağ” mealinde sözlerle başlamakta:

Prof. Dr. PINAR ÜLGEN
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi-Tarih

Ortaçağ  Tarihi
Ortaçağ Avrupa Tarihi

“Orta Çağ Avrupa tarihi denilince hemen aklımıza “karanlık” kelimesi gelir. Peki bu kötü şöhrete sahip olması doğru mu? Daha doğrusu biz Orta Çağ ve özellikle de Orta Çağ Avrupa tarihini yeterince tanıyor muyuz?

Orta Çağ’da Avrupa’nın çok geniş bir coğrafi alanı kapladığı düşünülecek olunursa her yer de aynı değişim ve gelişimlerin olduğunu veya yaşandığını düşünmek de yanlış olur. Ancak şu da bir gerçektir ki Batı Avrupa, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan değişimlere sahne olmuştur. Bu nedenle günümüzde Orta Çağ, Avrupa’yı tanımlayan bir kavram haline gelmiştir. Halbuki bu çağda Doğu ve Batı, bir bütündü.

Genel anlamda günümüzdeki her kötü olay ya da durum için yanlış algılara yol açan “Orta Çağ’a özgü” sıfatını kullanmak doğru değildir. Çünkü bu sıfat, geri kalmışlığı ifade etmektedir. Hatta “Karanlık Çağlar” ifadesi, sadece bu dönemdeki savaşlar, hastalıklar ve şiddet dönemleri dışında başka bir gelişmenin ifade etmektedir. Orta Çağ tarihin en zengin dönemlerinden biridir. Günümüzdeki pek çok gelişmenin temelinin bu dönemde atıldığı düşünülecek olursa, Orta Çağ’ın önemi daha da iyi anlaşılacaktır.”

“Orta Çağ Avrupa Tarihi” kitabından anlıyoruz ki, aslında Orta Çağ hiçte öyle karanlık ve geri kalmış bir çağ değildir. Aksine Doğu’nun da Batı’nın da bir bütün olduğu ve hayli yeniliklerin ortaya çıktığı bir çağdır. Kitap dönemle ilgili epey zengin bilgilerle dolu ve sıkılmadan okuyabilirsiniz.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.