tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Paskalya Adası’nda sırrı çözülemeyen yazı türü bulundu

Paskalya Adası’ndaki gizemli rongorongo yazısının, Avrupalıların adaya varışından çok önce, 15. yüzyıla tarihlenen ahşap bir tablet üzerinde bulunması, Rapa Nui halkının kendi bağımsız yazı sistemini icat etmiş olabileceği teorisini güçlendiriyor.

Paskalya Adası’nda sırrı çözülemeyen yazı türü bulundu
13.02.2024
A+
A-

(GERÇEK TARİH) – İtalya’nın başkenti Roma’daki Bologna Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, 1720’lerde adaya gelen Avrupalılardan 200 yıl öncesine ait olan bu tablet, Rapa Nui’nin Avrupa etkisi olmadan kendi yazı sistemini oluşturduğunu gösteriyor.

Live Science’ın konuyla ilgili haberine göre, Rongorongo yazısının karmaşık glifleri, hiçbir Avrupa harfine benzemiyor ve dilin bağımsız olarak evrimleştiği fikrini destekliyor. Araştırmanın baş yazarı Silvia Ferrara, yazının Rapa Nui adalıları tarafından orijinal bir icat olduğunu ve Avrupa etkisi olmadan kullanıldığını gösterdiğini belirtti.

Bologna Üniversitesi’nde yapılan radyokarbon tarihleme çalışmalarına göre, Roma’daki bir koleksiyonda bulunan dört rongorongo tabletinden biri, 1493 ile 1509 yılları arasına tarihleniyor. Bu, Avrupalıların adaya varışından 200 yıl öncesine ait bir yazı olduğunu gösteriyor. Ancak, bazı uzmanlar, gliflerin yazılmadan önce kesilen ahşaba kazınmış olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

Ayrıca, en eski tablette kullanılan ahşabın Rapa Nui’ye özgü olmayan bir türden geldiği ve muhtemelen deniz tarafından karaya atılan odun parçalarından oluştuğu öne sürülüyor. Ancak, yazının bağımsız bir icat olduğu fikrini güçlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Rapa Nui’nin rongorongo yazısı, hala çözülememiş bir dil olarak biliniyor. Yaklaşık 15.000 karakter içeren yazıda, bilinen hiçbir yazı sistemine benzemeyen 400’den fazla farklı glif bulunuyor. Uzmanlar, bu yazının, insanlık tarihindeki nadir bağımsız yazı sistemlerinden biri olabileceğine inanıyor.

Gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.