ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

TYB’nin İstiklal Marşı etkinliği Mamak’ta gerçekleştirildi

TYB’nin İstiklal Marşı etkinliği Mamak’ta gerçekleştirildi
13.03.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Ankara’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi. Mamak Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ile Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Musiki Muallim Mektebi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, düzenlenen yarışma sonrası derece alan öğrenciler İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yazdıkları kompozisyonları okudu. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, programın açılışında yaptığı konuşmada İstiklal Marşı’nın her dizesi ve kelimesinde inanç, iman, cesaret ve kararlılığın olduğuna dikkat çekti.

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. Yılı ve Mehmet Akif’i Anma Programı’nın yoğun bir katılımla gerçekleştirildiği gözlemlenirken, milli şuur ve tarih bilinciyle Milli Mücadele kahramanları bir kez daha minnetle anıldı.

Mamak Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile başlayan anma programında Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı, eserleri ve İstiklal Marşımızın TBMM de kabul edilmesinin konu edildiği panelde gerçekleştirildi.

Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Yazar-TYB eski Genel Başkanı Dr. Nazif Öztürk ve Şair-Eleştirmen Osman Özbahçe düzenlenen panelde konuşma gerçekleştirdiler.

Anma programının sonunda katılımcılar, Mehmet Âkif’in  bir dönem yaşadığı ve İstiklâl Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergâhı’nı ziyaret ederek dua da ettiler.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.