tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yarım milyon yıl önce yaşayan insan türü keşfedildi!

Yarım milyon yıl önce yaşayan insan türü keşfedildi!
30.10.2021
A+
A-

Bilim insanlarının yayımladığı yeni bir tarihi raporda, yaklaşık yarım milyon yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türünün adı açıklandı. Söz konusu raporda, Homo bodoensis olarak açıklanan türün Orta Pleistosen döneminde var olduğu ve modern insanın doğrudan atası olduğuna dikkat çekildi.

Bodoensis adı, Etiyopya’da bulunan arkeolojik site alanı olan Bodo D’ar’da bulunan bir kafatasından geliyor. NTV’nin haberine göre, araştırmacılar, tarihteki bu dönemin hayati önem taşıdığını, çünkü Afrika’daki kendi türümüzün (Homo sapiens), en yakın akrabalarımızın ve Avrupa’da Neandertallerin (Homo neanderthalensis) yükselişine tanık olduğunu söyledi.

Paleoantropologlar ise bu döneme “ortadaki karışıklık” derken, bunun nedeninin insanın gelişiminin tam olarak anlaşılamaması olarak nitelendirdi.

Kanada Winnipeg Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Dr. Mirjana Roksandic, “Bu zaman diliminde insanın evrimi hakkında konuşmak, insanın coğrafi çeşitliliğini kabul eden uygun terminolojinin olmaması nedeniyle imkansız hale geldi” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.