ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yazar Mustafa Yazgan yoğun bakıma alındı!

Yazar Mustafa Yazgan yoğun bakıma alındı!
25.11.2021
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Karamürsel’de hayatını sürdüren şair ve yazar Mustafa Yazgan hastanede yoğun bakıma alındı. Ailesinden alınan bilgilere göre, geçtiğimiz hafta hastaneye kaldırılan Yazgan, dün itibariyle makineye bağlı olarak hayat mücadelesini sürdürüyor.

Bir yıl öncede sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan Mustafa Yazgan aynı zamanda Türkiye’nin ilk çocuk dergicilerindendir.

Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu gibi sevdiği Mustafa Yazgan 16 Kasım 1940 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şubesi’nden 1963’te mezun oldu. Aynı fakültede doktora çalışması yaptı. Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü”nde asistan oldu.

Bir süre Diyanet İşleri’nde Özel Kalem Müdürü ve Batı Dilleri Mütercimi, Milli Prodüktivite Merkezi’nde uzman olarak görev yaptı.

1971–76 yılları arasında yayıncılık yaptı. Sanayi Bakanlığı’nda müşavirlik görevinin ardından yeniden 1979’da yayıncılığa başladı. Kültür Bakanlığında müşavirlik yaptığı 1981 yılında çocuk yayınlarını sürdürdü.

Aslen Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden olan, yazarlığının yanı sıra gazeteci ve ressam unvanı da bulunan Yazgan, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferanslar vermiştir.

Mustafa Yazgan’ın, birçok gazete ve dergide yazı ve şiirleri yayımlandı. Yeni Ülkü, Düşünen Adam, Adalet, Yeni İstiklâl, Büyük Doğu, Yeni İstanbul, Yeni Devir, Sebil ve Vesika gibi gazete ve dergilerde göründü.

Eserleri:

Deneme-İnceleme: Mücadelemizin Diyalektiği İçinde Türkiye ve Dertlerim, İlim ve Ahlâk, İslâm ve Kâinat, Çağımızın Ana Meseleleri, Ahenk, Tuğra, Fetihname, Kurtuluş Hasreti, Semavi Dinlerde Ahlak, Allah… Ölümsüz Gerçek, Mukaddes Dava, Buhran; Monark Ütopia.

Roman: Sessiz Çığlık.

Piyes: Sertavul Geçidi,

Hâtıra: Ömrümün Devr-i Saadeti, Hacc Seyahati Notları

Şiir: Şiirler

Çocuk Kitabı: Ahlakî Çocuk Hikâyeleri, Müslüman Türk Çocuğunun Ahlâk Kitabı, Buharalı Cengâver Zaferhan ve Malazgirt.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.