tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ara Güler’in hatıralarında Çiçero

14.03.2022
A+
A-

“Bir patlama olduğunda olay yerine doğru koşan kişi foto muhabiridir, oradan kaçan ise fotoğrafçı”. Kendisini bir foto muhabiri olarak tanıtan Ara Güler’den (1928-2018).
Uzun zamandır Ara Güler’den bahsetmek istiyordum ama bizim yerimize kendi anlatımıyla hayat hikayesini dinlemenin daha zevkli olacağını, anılarını anlattığı Foto muhabiri Ara GÜLER (Yazan: Nezih Tavlaş) adlı kitabı okuyunca anladım. Bana da bir çok ilginç malumatlar veren kitaptan yapacağımız alıntılarla bu ünlü ve renkli simanın birbirinden ilginç anılarını dinleyelim. Ara Güler 6-7 Eylül olaylarını anlatıyor:
“Mehmet’in anasının Gilda diye bir dükkanı var, kuyumcu ve süs eşyaları satıyor. Gittik ‘Cemal Paşa’nın dükkanıdır’ burası diye engel olmaya çalışıyordu. ‘Gilda ne demek? Gilda Türk değildir’ diye başladılar yıkmaya. O zihniyet bugün olsa bütün Türkiye yıkılır, bir tane dükkan kalmaz çünkü gavur isminden geçilmiyor.” S.53
6 Eylül öğleden sonra başlayıp 7 Eylül sabahına kadar süren olaylarda 73 kilise, 7 ayazma, 2 manastır, bir fabrika ile 5538 gayrimenkul tahrip edildi. S.54
Asrın Casusu
1962 yılına gelindiğinde tüm dünya, casusluk tarihinin en önemli simalarından biri olan Çiçero’nun İlyas Bazna adlı bir Türk olduğunu öğrendi. 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde kavas olarak görev yaparken çaldığı gizli belgeleri Almanlara satan Bazna’nın kimliğini, belgeleri teslim alan Alman İstihbaratçı Ludwig Carl Moyzisch bile 1950 yılnda kaleme aldığı “Çiçero Operasyonu” adlı anılarında ortaya çıkartmadı. Bu kitabın ardından hakkında “Ankara Casusu” adlı bir Türk filmi çekilen Çiçero, daha sonra başrolünü James Mason’un oynadığı “Beş Parmak” adlı bir Amerikan filmine de konu olur. Herkesin merak ettiği Çiçero aslında Priştine’de doğup büyüyen, Sırplar’ın işgali üzerine de ailesiyle İstanbul’a göç eden, askerliğini Çankaya Köşkü’nde Atatürk’ün yanında yapan, terhis olduktan sonra da ticaret hayatına atılıp başarılı olamamış Arnavut kökenli bir Türk vatandaşı olan İlyas Bazna’ydı.

İBRAHİM DEMİRKAN

DEVAMI GERÇEK TARİH DERGİSİ MART 2022 SAYISINDA

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.