tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Giza Piramitleri’nin asırlardır merak edilen sırrı çözüldü!

Giza Piramitleri’nin asırlardır merak edilen sırrı çözüldü!
02.09.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Mısır’daki büyük Giza Piramitleri’nin nasıl inşa edildiğine dair asırlardır gizemini koruyan büyük sır nihayetinde çözüldü. Bölgede çalışmalar yapan Fransız araştırma ekibinin yaptığı inceleme Nil nehrinin uzun süre önce kaybolan bir koluna dayanarak büyük bir gerçeği ortaya çıkardı. Giza Piramitleri’ne dair birçok gizem olsa da akıllardaki en büyük soru piramidin nasıl inşa edildiğine yönelikti.

2.3 MİLYON DEV TAŞ BLOKLAR NASIL TAŞINDI?

Hürriyet’te yer alan “Yüzyıllık gizem çözüldü! İşte büyük Giza Piramitleri’nin bilinmeyen sırrı …” başlıklı habere göre yapımının üzerinden 4 binden fazla yıl geçen piramitleri inceleyen araştırmacılar ağırlığı en fazla15 tonu bulan 2.3 milyon taş bloğun inşaat alanına nasıl getirildiğini keşfetti. Çin ve Mısır’dan bölgeye gelen araştırmacılarla çalışan Fransız ekip piramitleri çevreleyen kaya katmanlarını analiz etti. Bu analiz araştırmacıların piramidin yapılışına ilişkin bir zaman çizelgesi oluşturmalarına yardımcı oldu.

NİL’İN UZUN SÜREDİR KAYIP OLAN KOLU: KHUFU

Yeni kanıtlar, ‘Khufu dalı’ olarak bilinen Nil nehrinin uzun süredir kayıp olan kolunun, piramitlerin inşa edildiği alana yakın bir yere aktığını ve M.Ö 600 civarında kuruduğunu ortaya koydu. Mısırlı işçiler uçsuz bucaksız ovanın ortasına inşa ettikleri piramit için ihtiyaç duydukları yaklaşık 2.3 milyon taşı teknelere doldurdu ve bu nehir üzerinden taşıdı. Araştırmacılara göre, Nil nehrinin kayıp kolu olmasaydı, Giza Piramitleri’nin inşa edilmesi imkansız olurdu. Çünkü işçiler onlarca ton ağırlığındaki taşları ortalama 800 km taşımak zorunda kalacaktı.

BÜYÜK SIRRI BİTKİ ÖRTÜSÜ ELE VERDİ

Tüm dünyayı heyecanlandıran keşif Kızıldeniz’den gelen tekneleri tanımlayan 4 bin yıldan daha eski bir papirüsteki metinle destekleniyor. Araştırma ekibi Giza taşkın yatağındaki bitki örtüsü modellerini kullanarak nehrin su seviyelerinin düşüşünü ve yükselişini inceledi. Bataklık bitkileri ve ıslak arazilerde, göl kenarlarında yetişen bitki kanıtları incelendiğinde kayıp Khufu dalının bölgede yeterince uzun süre yüksek seviyelerde kaldığı ortaya çıktı. Bu da teknelerin nehir üzerinde hareket edebileceği anlamına geliyor.

DÖNEMİN 3 BÜYÜK FİRAVUNU TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞ

Büyük Giza piramitleri, milattan önce 2490 ve 2550 yılları arasında dönemin üç büyük firavunu tarafından yaptırıldı. Piramitlerin en büyüğü olan Keops Firavun Khufu, ortanca piramit Firavun Khafre ve en küçük piramit Firavun Mnkaure tarafından inşa ettirildi. Baba, oğul ve torun firavunların üçünün mezarı da bu bölgede yer alıyor. Firavun Khufu tarafından yaptırılan Keops piramidi, Mısır’daki piramitlerin en büyüğü ve en eskisi olarak kabul ediliyor. 3 bin yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı olma rekorunu koruyan bu piramit 230 metre genişliğinde ve 147 metre uzunluğunda.

YAPIMI 20 YIL SÜRERKEN BİNLERCE İŞÇİ ÇALIŞTIRILDI

Antik Yunan tarihçisi Herodot, bu piramidi tamamlamanın 20 yıl aldığını ve inşaatta yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığını yazmıştır. Ancak arkeologların yaptığı incelemelere göre piramit 20 bin Mısırlı işçi tarafından tamamlanmıştır. İnşaat alanına Nil nehrinin uzun süredir kayıp olan kolu Khufu sayesinde taşınan taş blokların önceden kesilip bölgeye nakledildiği düşünülüyor. Kireçtaşı ve granitten yapılan taşların ortalama ağırlığı 2.5 ton. Ancak bazılarının ağırlığı 15 tona kadar çıkabiliyor. Bu taşların inşaat alanına nasıl getirildiğinin ortaya çıkması büyük bir gizemi ortadan kaldırsa da piramitlerin inşasına ilişkin hala soru işaretleri zihinleri meşgul etmektedir.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.