tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Aydanur Yıldız Çakır

Eğitimci ve Yazar

İade-i Muhakeme: Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı

Yazar: Mustafa Armağan
Kitap adı: Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı (Hümayun yayınları, 2021, İstanbul)


“Abdülhamid,” deyince ilk akla gelen, başucu daha doğrusu baş tacı kitabı: “Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı”.
Yazar adeta bir avukat gibi, “Ulu Hakan” mı, “Kızıl Sultan” mı? tartışmalarıyla ön plana çıkmış ve tarihin gölgeli alanlarına sürülmüş “Sultan Abdülhamid” dosyasını, hissî yaklaşımlardan uzak, belgeleriyle konuşarak, tarih terazisinde yeniden açıyor.


Gayesi: bugün ve geleceğe yönelik bir emsal ortaya koyma, Sultan’ın mümbit aleminden. 33 yıllık, kurtlarla mücadelesini, “Dış hudutlardan geçmelerine mani olamadığı kuşatmaya bir iç sur ekleyerek cevap verme rejimini” dile getiriyor. Nasıl mı? Küçük balıkların büyük balıklar tarafından acımasızca yutulmaları döneminde (1890-1905) sömürgecilere karşı düşmanını şaşırtan hamleleri, direnişini, uzatmalarla devletini korumasını, yani ölüm kesesinden kazandığı 40 yılı anlatıyor. En tehlikeli kurt İngiltere’ye karşı, İslam birliğini tesis etme çabalarını. İnsanlık tarihinin en hızlı geçiş dönemlerinden birinde, en karmaşık imparatorluğun başında hasarsız atlatılan 33 yıl, Sezai Karakoç’un deyişiyle bir anne gibi tutmuştur ufukları. İmparatorluk topraklarını yeniden fetheden, “II. Fatih”. Eğitim, sağlık, ulaşım, siyaset, dış politika, diplomasi, imaj ve kültürel olarak yeniden fetih.


Gelenekçi ve yenilikçi. İslamiyet’in ve Osmanlı’nın modern çağa rengini verebileceği iddiasının ve bu iddiayı omuzlayan bilincin son büyük halkası. “Osmanlı geleneklerini zamana uygulayan ilginç devlet adamı.” (F. Georgeon)


Kuran- ı Kerim’in basıldığı matbaanın kirli suyu için ayrı su yolu yaptıran, Kuran’ın tozuna dahi saygılı Sultan’ı Mushaf yakmakla suçlayanlara ne denilebilir ki? “Bizi yükselten dinimize duyduğumuz büyük aşktır” diyordu oysa Sultan. İlk deniz müzesini yaptıran, ilk denizaltına sahip Sultan’a “Denizciliğe düşmandı,” diyen de aynı zihniyetti değil mi?


“Tarih şaşırtır” derler ya siz de her bölümde “Kaç köşeli yıldızsın sen Sultanım?” diyerek Sultan’ın çok yönlü kişiliği karşısında şaşıranlardan olacaksınız. Yakın tarihimizin en büyük bilmecesi, kare kare ve sarih bir üslûpla çözülüyor bu kitapta. Bana katılacağınızdan emin olduğum, “Baş tacı” kitabı iddiamı merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız.

(Gerçek Tarih dergisi Ağustos 2022 sayısında yayımlanmıştır.)

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı
Yazarın Diğer Yazıları
24.03.2023
Yorumlar

  1. Sümeyra dedi ki:

    Her gencin tanıması gereken bir şahsiyet Abdülhamit Han. Kitapların hepsi birbirinden ayrı güzel ve değerli. Ben Abdülhamit’ı bu kitapla tanıdım. Eline sağlık yazı çok güzel olmuş.

  2. Kader dedi ki:

    Bazen bir kitap okumak insanin tüm hayatının rotasını değiştirir…İnsan niçin vardir,gayesi nedir,menzil kimedir… Abdülhamid Han, hep Allah rızası doğrultusunda güzel düşündü güzel yaşadı ve dar-ı bekaya çok güzel ve alnı açık yol aldı…Rabbim makamını alî eylesin inşaallah… ..Kalemine saglik kardesim