tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İlk Türk kadın hükümdar Tomris’in anlatıldığı film vizyonda

İlk Türk kadın hükümdar Tomris’in anlatıldığı film vizyonda
03.09.2021
A+
A-

Orta Asya’nın göçebe ilk Türk toplumu olarak tarih sahnesine M.Ö. 8’inci yüzyılda çıkan, Tanrı Dağları ile Fergana Vadisi arasındaki devletlerini Avrupa kıtasına taşıyan İskitlerin en önemli figürü Tomris Han’ı anlatan film gösterime girdi. İskit hükümdarı Alp Er Tunga’nın torunu olduğu bilinen ve Avrupa’da ilk Türk devletini kuran Tomris Han’ın yaşamını anlatan tarihi aksiyon filmi, Kazakistan devletinin katkılarıyla 2020 yılında tamamlanmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl Türkiye’de gösterime giremeyen filmde altın işçiliğinde usta İskitlerin bozkırdaki hayat anlayışı ve savaşlarda elde ettikleri başarılarının anlatıldığı film, savaşçı kadın Tomris Han’ın yaşamı üzerinden anlatılıyor.

Akan Satayev’in yönetmenliğini üstlendiği Tomris, 6. yüzyılda İskit-Saka İmparatorluğu’nun başına geçerek Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı olan Tomris Hatun’un hayatını konu ediniyor.

Kazakistan ve Rusya ortak yapımı filmde, Almira Tursyn, Adil Akhmetov, Erkebulan Dairov, Aizhan Lighg ve Berik Aytzhanov rol alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.