tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Rusya’nın kudretli tiranı: Stalin

Rusya’nın kudretli tiranı: Stalin
19.11.2021
A+
A-

(GERÇEK TARİH) – Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin acımasız liderinin yükselişini, yarattığı korku rejimi ve Hitler’in yok edilmesindeki rolünü, All About History dergisi Kasım-Aralık 2021 sayısında “Rusya’nın Son Tiranı Stalin” başlığıyla kapak dosyası yaptı.

Frances White tarafından kaleme alınan “Rusya’nın kudretli tiranı: Stalin” başlıklı dosya yazısında, birçokları tarafından nefret edilen ama aynı zamanda ona tapanların da idolleştirdiği Stalin, Sovyetler Birliği tarihinin en acımasız ve en kanlı döneminde üzerindeki başaktör rolü irdelenmiş:

Yoksul bir ayakkabı tamircisinin oğlu ve okuma yazma bilmeyen bir ailenin üyesi olarak doğan Yosif Visaryonoviç Cuğaşvili, o zamanlar hiç de geleceğin ezici gücü Sovyetler Birliği’nin diktatörü olacakmış gibi durmuyordu.

Genç Yosif, büyük bir değişimin yaşandığı bir dönemde dünyaya geldi. Uzun yıllar ve nesiller boyu Rusya’ya hükmeden Çarlık rejimi yıkılacak ve Gürcistan’dan gelen bu fakir oğlana mutlak gücün yolu açılacaktı.

Stalin, 1917’deki Rus Devrimi’nde çok küçük bir rol oynamıştı. Ardından, sadakati ve organizasyon becerisiyle 1917-1921 Rus İç Savaşı sırasında Lenin’in dikkatini çekmiş ve hızla yükselmişti.

Gücün tadına bir kez bakınca daha fazlasına göz diken Stalin, o dönemde hasta olan Sovyet lideri Lenin’le kendisini aynı mertebeye getirmeye başardı.

Lenin’in ölümü yaklaştığı günlerde genel sekreter olan Stalin, günü geldiğinde iktidarı ele geçirebilmek için azimle ve kurnazlıkla çalışmış, tüm detayları hesaplamış ve gereken zemini çoktan hazırlamıştı.

Ona karşı gelenler hızlı bir şekilde partiden ihraç edildi, Sovyetler Birliği’nden sürüldü ve ölüme mahkûm edildi.

Mutlak otorite ve sorgusuz itaat konusunda adeta saplantılı olan Stalin, ülkeyi, otoritesini sorgulamaya kalkan herkesten temizledi. Kısa süre sonra ülkede yalnızca ona körü körüne sadık olan bir avuç insan ve korkuyla sindirilmiş, itaate zorlanan bir halk vardı.

Stalin’in acımasızlığı ona büyük ödülü kazandırmıştı; Sovyetler Birliği artık onundu.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.