ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan TYB genel başkanlığına yeniden seçildi

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan TYB genel başkanlığına yeniden seçildi
22.03.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Türkiye Yazarlar Birliği’nin 22. Olağan Genel Kurulu 19 Mart 2022 günü TÜRK-İŞ Genel Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Programın açılışını yapan Mehmet Tuğrul divan için verilen önergeyi oyladı. Oy birliği ile Dr. Nazif Öztürk divan başkanı, Mehmet Sait Uluçay Başkan Yardımcısı ve Mahmut Erdemir de üye olarak seçildiler.

Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan genel kurulda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Yazarlar Birliği’nin çatısı altında olmak, sokağından geçmek, mahallesinde bulunmak bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Ben kendi adıma TYB’nin bir üyesi olmaktan ve acizane bu  güzide kurumun yönetiminden olmaktan iftihar ediyorum. Artık  yarım asra ulaşan, kültür, fikir hayatımıza katkı sağlamak amacıyla kurulan ve tamamen gönüllülük esasına dayanan TYB 44. Yılına ulaştı ve 22. Olağan genel kurulunu icra ediyor. Kuruluşundan itibaren, bir çok yönetim değişikliği olmasına rağmen TYB istikametini hiç değiştirmemiştir. TYB her hangi bir sivil toplum kurulu değildir. TYB her hangi bir gönüllük esasına dayanan kuruluşta değildir.”

“TYB’deki faaliyetlerin bereketli olduğunu düşünüyorum. Çok nemli ve çok yoğun programlar düzenlemek artık gelenek haline geldi. Bazı faaliyetlerimiz 40. Yılında, bazıları 30 ve 25. Yılında. Bu kadar önemli etkinliklerin uzun yıllara dayanmasının nedeni buradaki samimiyet ve gönül birliğidir. Kurulduğu yıllarda Türkiye’nin sosyal ve olağanüstü dönemlerini göz önüne aldığımızda gerçekten TYB zorlu süreçlerden geçmiştir ama hiçbir zaman istikametinden bir milim ayrılmamıştır. Yakın zamanda dünyayı ve ülkemizi çok etkileyen salgın döneminde dahi TYB faaliyetlerini sürdürdü. Özellikle, tarihimize, kültürümüze, edebiyatımıza katkı noktasında çok özgün diye bileceğimiz faaliyetlere öncülük etmiştir.”

“Şu ana kadar bu genel başkanlık emanetini sürdürmek nasip oldu. Bizi bu göreve layık gören tüm delege arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Son iki yıl gerçekten ülkemiz için olduğu kadar bizim de zordu ama mümkün olduğunca haftanın belli günlerinde bir araya geldik, faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürdük. Bundan sonra da aynı kararlılıkla faaliyetlerimizin devam edeceğine inanıyorum, Yönetim kurulundaki arkadaşlarıma, üyelerimize, iş birliği yatığımız kurum ve kuruluşlara katkı ve katılımları için teşekkür ediyorum.”

“Türkiye Yazarlar Birliği’nin yönetimlerinde bulunmuş değerli arkadaşlarıma, 21. dönemde birlikte görev yaptığımız dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Malumları olduğu üzere bu tür görevler önemli olduğu kadar zor görevler. Çıtayı hep daha yukarı taşımak gerekiyor. Şu ana kadar kuruluş felsefesindeki istikametini bozmadan yoluna devam eden TYB bundan sonra da aynı kararlılıkla faaliyetlerini sürdürecektir. Az önce D. Mehmet Doğan ağabey ifade etti, bu işler inananın parası pulu için yapılacak işler değil, büyük bir vebal var ve hakkıyla yerine getirilmesi gereken vazifeler var. Bu vazifeleri yapıyoruz o tatlı yorgunluk bize yetiyor. Bana ve arkadaşlarıma gösterdiğiniz güven için hepinize teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan genel kurulda yeniden başkanlığa seçildi.

Yeni dönemde görev yapacak isimler ise şöyle:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Musa Kazım Arıcan

Tarkan Zengin

Muhammed Enes Kala

Mehmet Kurtoğlu

Hacı Mahmut Erdemir

Ali Kılcı

Mehmet Tuğrul

Ali Osman Kurt

Hasan Yücel Başdemir

Osman Kayaer

Münire Kevser Baş

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

İbrahim Arpacı

Murat Erol

Durdu Güneş

Vural Kaya

Memiş Okuyucu

Kamuran Tümay Yıldız

Necati Sungur

Vedat Güneş

Atilla Mülayim

M. Fatih Uğurlu

İrfan Coşkun

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER

Mehmet Sılay

Hıdır Yıldırım

Ahmet Fatih Gökdağ

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

Osman Güzelgöz

Hatice Tıktık

Yaşar Türkkorur

HAYSİYET KURULU ASİL ÜYELERİ

Adnan Karaismailoğlu

Hicabi Kırlangıç

Mustafa Orçan

HAYSİYET KURULU YEDEK ÜYELERİ

Mehmet Nezir Gül

Ahmet Şenol

Hikmet Özdemir

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.