tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Recep Garip

Şair-Yazar-Ressam

  Sezai Karakoç üstadımızın ardından

  16.11.2021
  A+
  A-

  Bugün evden hiç çıkmamıştım. Kimi zaman insanın çıkası gelmiyor. Bir başka hal ve ağırlık vardı üzerimde. Bu durum akşama değin sürüp gelmişti. Ansızın düşen Sezai Karakoç haberiyle birlikte anladım ki ölümlü dünya bir hüznü daha yaşatıyordu bize. Dilimden gayri ihtiyari olarak “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” ayeti dilimden döküldü. Ondan gelmiştik ve dönüşümüz mutlak onaydı.


  İSLAMIN DİRİLİŞİ’ne adanmış bir kalem, fikir, düşünce, sanat, edebiyat ve şiirimizin ulu çınarı SEZAİ KARAKOÇ Üstadımız ebedi yolculuğa çıktı. Rabbim makamını ali, mekanını cennet eylesin. Ömrümüzün özüne sirayet eden, hayatın anlamını kavramamızda yol gösteren, yalnızca Allah ve Resul buyruğuna tabi olmamızı her fırsatta öğütleyip-nasihat eden Üstadımız, kuşkusuz bundan sonra daha çok yol gösterecek, daha çok konuşacak, daha çok yolumuzu aydınlatmayı sürdürecektir. Türkiye’mizin, İslam coğrafyasının, ümmetin başı sağ olsun.


  “Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir” buyurdu Allah resulü. Ömrümüzü Kıymet Aşısına, Ruhun Dirilişine hasretmiş, İslam Ümmetinin birlik ve beraberliği adına ömrünü vakfetmiş bir ulu derviş, ulu bir bilge, ulu bir tefekkür sahibi, Türk şiirinin “İslam şiiri Akımı”nı ortaya koymuş bir şairi-edebiyatçıyı kaybetmiş olmak yalnızca ülkemizin kaybı değildir, tarihimizin, coğrafyamızın, insanlığın kaybıdır. Gökteki yıldızlara benzetildi Ashabı kiram efendilerimiz. Mehmet Akif Ersoy, Üstat Necip Fazıl, Nuri Pakdil, Nurettin Topçu, Arif Nihat Asya, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alaaddin Özdenören gibi üstatlarımızda bizim yeryüzü yıldızlarımızdır.  Büyük Allah dostları, ilim irfan sahipleri bu yolu aydınlatan yıldızlar gibidir. Liseli yıllardan itibaren sürüp gelen ve kırk beş yıldır birlikte olmaktan onur duyduğum, okuma alışkanlığı ve tefekkürümüzün ana eksenini oluşturan isimdir Sezai Karakoç. Amel defterini açık tutan isimlerdendir. Yetmişin üzerinde eserler yazmış, binlerce bu milletin evladına eserleriyle yol göstermiş, kendilerini Sezi Karakoç’un talebesi farz eden binlerce kalem ve kelam sahibinin olduğundan kuşku duymuyorum. Yarın İkindi namazını müteakiben cenaze namazıyla son şahitliğimizi yapacağız.


  Bir defasında “Her çağda şartlar ne kadar ağır ve umutsuz olursa olsun, inananlar için muhakkak bir Nuh’un Gemisi vardır.” “Umutsuzluk yok. Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter” derdi. Yine bir oturumumuzda; “Anlaşılıyor ki, İslam aleminin kaderi Türkiye’deki kördüğümün çözülmesine bağlı” diye ekliyordu. Umuyor ve inanıyorum ki Türk kültür havasının önemli isimlerinden olduğu kadar, Türk siyasetinin faydalandığı, çıkış yollarını buldukları önemli bir şahsiyetti.

  “Diriliş Düşünce Mektebi” bugüne değin yüzlerce talebe yetiştirdi. Bundan sonra da yetiştirmeye devam edecektir. Kimseye eyvallah etmeyen, bir gayenin, düşüncenin adamı olarak duruş sahibiydi.  Hayatı boyunca duruşunu, halini bozmayan ender mümin şahsiyetlerden biridir.  Tekraren ruhu şad,mkamı ali, mekanı cennet olsun.


  “Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır  
  Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır  
  Aşk celladından ne çıkar madem ki yar vardır 
  Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır  
  Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır  
  O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır  
  Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır  
  Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır  
  Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır 
  Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır  
  Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır  
  Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır 
  Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır 
  Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır  
  Sevgili  
  En sevgili  
  Ey sevgili” 

  Recep Garip – recepgarip.com

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.