ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Arjantin’de Milei’nin başkanlığı: Radikal değişim ve belirsiz gelecek

Arjantin’de Milei’nin başkanlığı: Radikal değişim ve belirsiz gelecek
20.11.2023
A+
A-

Arjantin, 2023 yılında tarihi bir seçime sahne oldu. Liberteryen ekonomist Javier Milei, ülkenin yeni başkanı seçildi. Milei, Arjantin’in kronik enflasyon, borç ve yoksulluk sorunlarını çözmek için radikal reformlar yapacağını söyledi. Milei’nin politik vizyonu, devletin rolünü azaltmak, vergileri ve harcamaları kesmek, para birimini sabitlemek ve özelleştirmeleri hızlandırmak üzerine kurulu. Milei, sosyal konularda da liberal bir tutum sergiledi. Eşcinsel evliliği, kürtajı ve uyuşturucu kullanımını destekledi.

Milei’nin başkanlığı, Arjantin siyasetinde bir dönüm noktası oldu. Ülke, uzun yıllardır peronist ve merkez sağ partiler arasında bölünmüş durumdaydı. Milei, bu geleneksel partilerin dışında bir alternatif sundu ve genç ve eğitimli seçmenlerin büyük bir kısmını kendine çekti. Milei’nin karizmatik ve provokatif tarzı, medyada ve sosyal medyada çok ilgi gördü.

Milei’nin başkanlığının Arjantin ekonomisi ve toplumu üzerindeki etkisi henüz belirsiz. Bazı analistler, Milei’nin reformlarının ülkeye istikrar ve refah getireceğini düşünüyor. Diğerleri ise, Milei’nin politikalarının sosyal adaleti zedeleyeceğini, işsizliği artıracağını ve muhalefetle çatışmaya yol açacağını savunuyor. Milei’nin başarısı veya başarısızlığı, Arjantin’in geleceğini belirleyecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.