ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Hamaney’in madalyasını reddeden Şehit Polat Haşimov’un ailesine Avrasya hizmet ödülü

Hamaney’in madalyasını reddeden Şehit Polat Haşimov’un ailesine Avrasya hizmet ödülü
25.10.2021
A+
A-

İkinci Karabağ Savaşı öncesinde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında çıkan çatışmada 14 Temmuz 2020 günü şehit olan Azerbaycanlı Tümgeneral Polad Haşimov’un ailesine Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından “Avrasya Hizmet Ödülü” verildi.

EkoAvrasya tarafından Ankara’da gerçekleştirilen “Avrasya Hizmet Ödülleri” töreninde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve EkoAvrasya Danışma Kurulu Başkanı Büyükelçi Hulusi Kılıç’ın birlikte takdim ettikleri ödülü, Şehit General Polat Haşimov’un annesi Samaya Haşimova teslim aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da teşrif ettiği ödül törenine Şehit General Polat Haşimov’un Azerbaycan’ın Sumgayıt şehrinde yaşayan ailesi de katıldı. Etimesgut ve Mamak belediyelerinin de ödül aldığı törenin yoğun bir katılımla gerçekleşti ve ilgi gördü.

HİKMET EREN: RAHMETLE VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ
EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ödül törende yaptığı konuşmada, EkoAvrasya’nın önceliğinin Türk Dünyası olduğuna dikkat çekerken, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğinin ve dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğüne vurgu yaptı. Konuşmasında Avrasya Hizmet Ödülü’nü Şehit General Polat Haşimov’un adına vereceklerini aileye bildirdiklerinde memnuniyetle karşıladıklarını da söyleyen Eren bundan onur ve mutluluk duyduklarını da sözlerine eklerken “Şehit General Polat Haşimov’u rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” ifadesine de yer verdi.

HAMANEY’İN ÖDÜLÜNÜ REDDETMİŞLERDİ
Şehit Haşimov’un ailesine geçtiğimiz aylarda İran dini lideri Ali Hamaney tarafından “Kasım Süleymani Madalyası” gönderilmiş ve aile söz konusu madalyayı reddetmişti. Hamaney’in madalyasını kabul etmeyen aile açıklamalarında şu ifadeye de yer vermişti: “İran’ın verdiği madalya bize lazım değil.”
Şehidin kardeşi İlham Haşimov madalyayı reddetmelerinin ardından Azerbaycan televizyonuna katılarak İran rejimine tepki göstermiş ve şöyle konuşmuştu: “Fars rejiminin 90’lı yıllarda da şimdi de kimden yana olduğunu şimdiye kadar hepimiz gördük. Fars rejimi bu konuda eğer dürüst olsaydı, 35 milyonluk Güney Azerbaycan Türklerine okul açardı. Kim ki yanımızdadır başımızda yeri var. Kim karşımızda ezip geçeriz.”

KENDİSİNE HEDİYE EDİLEN EVİ, ŞEHİT AİLESİNE BAĞIŞLAYAN
ŞEHİT POLAT HAŞİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Milli Kahramanı Şehit Polat Haşimov (2 Ocak 1975 Sumgayıt – 14 Temmuz 2020 Tovruz), Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nde tümgeneral rütbesiyle görev yapmaktaydı.
Ailesi aslen Azerbaycan’ın Gebele şehrinin Vendam köyündendir. 1975 yılında Sumgayıt şehrinde doğdu. Burada ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Yükseköğrenimini Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Okulunda 1992 tamamlayarak ardından eğitimine Türkiye’de devam etti.
2003 yılında binbaşı rütbesindeyken Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabul ettiği kararla “Askeri Hizmetlere Göre” madalyası, yarbay rütbesindeyken 2009 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla “Vatan Uğrunda” madalyası alan Polat Haşimov 2014 yılında ise 3.derece “Vatana Hizmet” madalyası, Nisan 2016 tarihindeyse yine Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları nedeniyle 2.derece “Vatana Hizmet” madalyası ile ödüllendirilmişti.
2016 yılında yaşanan Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları sırasında Taliç köyü kırsalında savaşan 1.Kolordu’yu komuta eden Haşimov burada büyük kahramanlık gösterdiği için bir karakola verilmiş ve devlet tarafından da kendisine bir ev hediye edilmişti. Fakat Şehit General Polat Haşimov, kendisine hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı. 24 Haziran 2019 yılında Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla tümgeneral rütbesine terfi ettirilmişti.
14 Temmuz 2020 tarihinde 2020 Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında şehit edilen ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinde kurmay başkanı da olan Haşimov 9 Aralık 2020 tarihinde ülkesinin milli kahramanı ilan edildi.

EkoAvrasya tarafından Ankara’da gerçekleştirilen “Avrasya Hizmet Ödülleri” töreninde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve EkoAvrasya Danışma Kurulu Başkanı Büyükelçi Hulusi Kılıç’ın birlikte takdim ettikleri ödülü, Şehit General Polat Haşimov’un annesi Samaya Haşimova teslim aldı.

NEDEN AVRASYA HİZMET ÖDÜLÜ?

Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaki kardeşlik, dostluk, iyi niyet ve sosyal ve ekonomik ilişkiler ortamının gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunan ve kamuoyu oluşturan kişi, kurum ve kuruluşlara her yıl EkoAvrasya tarafından “Avrasya Hizmet Ödülü’’ verilmektedir.

“Avrasya Hizmet Ödülü’’ için aday gösterilen kişi, kurum ve kuruluşların bilgilerini içeren dosyalar, EkoAvrasya’nın ilgili kurullarınca değerlendirmeye alınmakta. Kurullardan çıkan kararlar doğrultusunda ödül alacak kişi ile kuruluşlar tespit edilmektedir.

Öte yandan 15 yıldır faaliyetlerini kesintisiz sürdüren EkoAvrasya, Avrasya ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha güçlü ve sağlam bir yapıya kavuşturulması ile sürdürülebilmesi adına destek olmaya çalışmasıyla ve Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine yaptığı katkılarla dikkat çekmektedir.

Avrasya Hizmet Ödülleri töreninde konuşan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren; “Biz Türk Birliği’nin gerekli ve şart olduğuna, bu birliğin amiral gemisinin Türkiye Cumhuriyeti olacağına, bu kutlu davanın, Türklüğünün şuurunda olan liderlerin öncülüğünde hayat bulacağına inanmış, bunun için gayret sarf eden bir kadroyuz” dedi.

2021 AVRASYA HİZMET ÖDÜLÜ ALAN KİŞİ VE KURULUŞLAR:

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken, EkoAvrasya tarafından bu yıl şu isimler ve kurumlar ödüle layık görüldü:

*Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

*Azerbaycanlı Şehit General Polad Haşimov’un annesi Semaye Haşimova

*MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın

*Türkiye – Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanı ve İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım

*Türkiye – Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Osman Mesten

*Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel

*Mamak Belediye Başkanı Murat Köse

*Türkiye-Azerbaycan İşadamları Derneği (ATİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yangın

*MÜSİAD Gürcistan Başkanı Özgür Yücel

*Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

*Ankara Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

*Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel

*Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan

*Kosova – Prizren Busines Forum Başkanı Levent Buş

*TRK Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Büberci

*Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan

*Yunus Emre Enstitüsü

*Türkgün Gazetesi

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.