tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Muhammed Işık

Gerçek Tarih Yayın Koordinatörü

Ukrayna nerede hata yaptı?

05.04.2022
A+
A-

ABD öncülüğünde NATO’nun güven vermesiyle Ukrayna, Rusya karşısında dik durdu ve savaşı göze aldı. Rusya’nın sert uyarılarına kulak asmayan ve sonuç olarak güvendiği dostlarının oyununa getirilen Ukrayna’yı farklı açılardan değerlendirmeye çalışacağım.
ABD ve NATO, Ukrayna-Rusya savaşının mutlak kazananıdır. Rusya’yı tuzağa çekerek Putin’in Sovyet damarını kaşıdılar ve savaş başladı. Savaşta her ne kadar Rusya kazanan gibi gözükse de, önceden planlanan her türlü ambargolarla Rusya neredeyse Dünya’dan tecrit ediliyor. Çin bile Rusya’ya eskisi kadar destek çıkamaz durumda. Sermayeyi oluşturduğu finansal araçlarla istediği gibi kontrol eden ABD’ye karşı Rusya olabildiğince direnç gösterecektir.
Ukrayna-Rusya savaşı uzadıkça, Rusya’nın mali kaybı da artacak, belki daha da hırçınlaşıp savaşın boyutunu değiştirecek ve başka devletlere de saldırabilecektir. Bu noktada ilk hedef Polonya gibi gözükmektedir.
Ukrayna Halkının Ulus Kimliği
Ukrayna halkının etnik kimlik olarak kendini bir ulus olarak hissetmeye başlaması Lehistan – Litvanya Birliği (1 Temmuz 1569 tarihinde imzalanan Lublin Antlaşması ile kuruluyor) Dönemine denk geliyor. Bu birlikte söz sahibi olanların Polonyalılardan oluşması ve işçi – köylü sınıfının da Ukraynalılar olması bir nevi alt kimlik olarak küçümsenmeleri, baskı görmeye başlamaları neticesinde meydana gelen ayaklanmalar Ukrayna halkının kimlik bilincinin güçlendiğini göstermektedir. Netice olarak Ukraynalılar ayaklanmaya başlıyor ve etnik olarak bağımsızlıklarını kazanıyorlar.
Rusya’da gerçekleşen Bolşevik Devrim (1917) Ukrayna halkını da etkiliyor. Ukraynalıların ulusan kimlikleri ve milli bilinçleri güçleniyor bunun bir sonucu olarak da Ukraynalılaşma siyasetine olumlu yansımaları oluyor. Kamu görevlilerinde etkin pozisyonlara Ukraynalıların atanması bunun bir örneği olabilir. Ayrıca Ukrayna kültürü daha fazla gündeme getirtiliyor ve dünyaya pazarlanıyor. Ukraynaca eğitimin verilmesi kitapların ve gazetelerin basılması, radyo yayınlarının yapılması da aynı kimlik bilincinin bir sonucu olarak gündeme geliyor. Zamanla (1930’lu yıllarda) Sovyet rejimi Rus dilini dayatınca Ukrayna dili unutulmaya başlıyor.
Ukrayna kültürünün temelinde eski Rus kültürünün çok önemli bir etkisi vardır. Ayrıca Bizans kültüründen de etkilenme mevcuttur. Ortodoksluğu din olarak benimsemelerinde Bizans’ın tesiri vardır.

DEVAMI GERÇEK TARİH DERGİSİ NİSAN 2022 SAYISINDA

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.