ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Mehmet Poyraz

Gazeteci ve Araştırmacı Yazar

Ukrayna-Rusya savaş olasılığı kimin işine gelir?

31.01.2022
A+
A-

Bu aralar yoğunluktan dolayı fazla metinler kaleme alamıyordum. Son olarak Kazakistan’daki meselelere dair bir metin bile kaleme alamamıştım. Fakat değerlendirmelerimizi sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla duyurmaya çalışmıştık.

En son karşımıza Ukrayna-Rusya savaş olasılığını çıkardılar. Bununla ilgili pek çok soruya maruz kalmıştım. Gerçek Tarih’in yeni çıkmasıyla oluşan yoğunluğun yanı sıra okumalardan da epey geri kaldığımı düşünerek bu yönde gayret sarf ediyordum.

Fakat Ukrayna meselesine ilgisiz kalamazdım ve en azından birkaç cümle ile değerlendirmelerimizi yine sosyal medya hesaplarımdan duyurmak istedim.

29 Ocak 2022 tarihinde meseleye şu paylaşımlarımla yaklaştım:

1-Batı, Ukrayna ve Rusya üzerinden bölgeye korku ve bunalım pompalamaya devam ediyor. Bunu da sözde gazeteciler ve yine sözde uzmanlar eliyle rahatlıkla yapıyor. Zart diye önümüze düşen sözde gazeteci ve uzmanlara dikkat! Kazakistan meselesinde bunu yaşadık!

2- Ukrayna-Rusya meselesinin geçmişi asırlarca öncesine dayanır. Son olarak Bolşevik Devrim’de bu mesele yine vardı.

3- Ukrayna meselesinde asıl kaygılanması gereken, Batı, Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleridir. İyi de bize ne oluyor? Asyalı soydaşlarımız arasından zart diye ortaya çıkan sözde gazeteci ve sözde uzmanlara dikkat. Aniden hayatımıza girip, evirip çevirirken Batı’nın mesajını bize verdiler.

Asıl dikkat çekmeye çalıştım Batı’nın dünyaya bir korku pompalamaya çalışmasıdır. Bunu yaparken de elbette ORTA ASYALI KİŞİLERİ kullanmaktadır. Türkiye’den de şov yapanları da biliyoruz!

Yukarıdaki değerlendirmelerimizin genişletilmişini 31 Ocak 2022 tarihli Yeni Şafak gazetesi “Savaşı en çok onlar istiyor” başlığıyla manşet yaptı. Öncelikle uyarı niteliğindeki bu haber için gazete yönetimini tebrik etmek istiyorum.

Haberden bazı satır başlarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Rusya sınıra asker yığsa da Rus-Ukrayna savaşını daha çok ABD ve İngiltere’nin kışkırtması dikkat çekiyor. İki ülke abartılı ya da asılsız haberler yayıp, dünyayı “olası Rus işgali”yle korkuturken diğer taraftan Doğu Avrupa’ya silah yığıyor.”

**

“Ukrayna üzerinde ABD ve İngiltere ile Rusya’nın bilek güreşi enformasyon savaşlarıyla devam ediyor. Hem Washington hem de Londra mahreçli her gün yayınlanan haberler ile Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı üzerinden, savaşın ve işgalin kaçınılmaz olduğuna yönelik yayınlar hız kazanmış durumda.”

**

“ABD yönetiminin gerilimi yükselten açıklamalarına paralel, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde askeri varlığını artırdığı da görülüyor. Öyle ki bu yayınlar artık krizin merkezinde yer alan Ukrayna yönetimini de rahatsız ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada bu rahatsızlığını, “Bizim böyle bir paniğe ihtiyacımız yok” sözleriyle dile getirdi. Son olarak Rusya’nın “Ukrayna sınırında kan bankaları kurduğu” iddiaları da bizzat Ukrayna tarafından yalanlandı.”

**

ABD Başkanı Joe Biden da geçen hafta içinde, Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayı içinde işgal edeceğini, iddia ederek gerilimi tırmandırmayı ihmal etmemişti. Biden’ın çıkışına Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, geçen Cuma düzenlediği basın toplantısında tepki göstererek, “Yabancı ülkelere panik havası oluşturulmaması” çağrısında bulundu. Basın toplantısında, ülkesiyle ilgili “yanlış bilgilendirme kampanyası başlatıldığını” dile getiren Zelensky, “Bizim böyle bir paniğe ihtiyacımız yok” dedi.”

**

“Washington ve Londra krizi fırsat bilerek, Doğu Avrupa ve Ukrayna’ya asker ve cephane yığınağı gerçekleştiriyor. İngiltere Ukrayna’ya yüzlerce ton silah gönderirken, ABD Başkanı Biden da, 8500 askeri Doğu Avrupa’ya göndereceğini açıklamıştı. Yine NATO da, Ukrayna’ya komşu ülkelere savaş uçağı ve gemisi göndermeye başladı. ABD ve İngilizlerin, Rus işgali korkusunu besleyerek, Doğu Avrupa’ya yerleştiği görülüyor.”

Söz konusu haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.