tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Mehmet Âkif Ersoy’un iç dünyası

Mehmet Âkif Ersoy’un iç dünyası
03.12.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Derin Tarih dergisinin Aralık 2022 sayısı, vefatının 86’ncı yılında milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un iç dünyasına mercek tutuyor. “Âkif’in Dünyası” dosya konusu haricinde ise Gazeteci-Araştırmacı-Yazar Mehmet Poyraz “Millî Mücadele’de Stalin ve Enver Paşa’nın ‘Beyaz Ruslar’ Manevrası”, Dr. Mehmet Sait Sütcü “Malazgirt Kadim Bir Şehrin Anatomisi”, Osman Atasoy “31 Mart’ı Tetikleyen Hasan Fehmi Suikasti”, Samet Tınas “Osmanlılar Rumeli’ne Nasıl Yerleşti?”, Tarihçi-Yazar Hüseyin Yürük “Tartışmalı Harekât: Sarıkamış”, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal “Osmanlı’dan Yugoslavya’ya Miras Kalan Mevlevîhaneler”, Deniz Çıkılı “Hindistan Dârulharp mi Dârulislâm mı?”, Oktay Türkoğlu “Dârussaâde Ağası Moralı Beşir”, Yazar- Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder “Hollywood’a Sıçrayan Kızıl Tehlike”, Eğitimci-Araştırmacı Faruk Şimşek “Siyasetnâmelerden Miras Kalan Dört İstihbarat Prensibi” ve Canan Aytaş “Vazelon Manastırı” başlıklı yazılarıyla Derin Tarih’in bu sayısında yer aldı.

“Âkif’in Dünyası” dosya konulu derginin tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor:

Yetiştiği ortamdan dostluklarına, seyahatlerinden fikir âlemine, okurlarımızın zihninde Âkif’e dair yeni ufuklar açabilmeyi umuyoruz. Elbette kendisine ve dünyasına dair söylenmesi gereken her şeyi söyleyebildiğimiz iddiasında değiliz. Zaten, Âkif’le ilgili ne söylense ve yazılsa, onu tam anlamıyla ihata edemeyecek ve az gelecektir.

Derin Tarih ek kitap olarak bu ay, Mehmed Âkif Ersoy’un Safahat isimli külliyatındaki şiirlerden seçme yaparak okurlara sunuyor. Şiirlerin Osmanlıca asıllarıyla verildiği Safahat: Seçme Şiirler kitabı bütün okurlarına armağan ediyor.

“Âkif’in Dünyası” dosya konusunda ilk olarak Prof. Dr. İsmail Kara Âkif’in “Asım” kitabının nasıl bir gelecek tasavvuruna işaret ettiğini açıklarken, torunu Selma Argon ile Mehmed Âkif’i ve mücadelesini konuştuk. Ahmet Yasin Çomoğlu Âkif’in uzun yıllarını vererek kaleme aldığı meâlinin başına neler geldiğini yazarken Dr. Fulya İbanoğlu hayatının son zamanlarında hasta yatağında yatan Âkif’i ağlatan gazelin hikayesini kaleme alıyor. Prof. Dr. Süleyman Doğan Âkif’in eğitim felsefesini oluşturan “Âsım’ın nesli nasıl yetişir?” sorusuna cevap verirken Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak da Âkif’in sadık dostu, hâmisi ve velinimeti olan Abbas Halim Paşa’nın hayat hikayesini anlattı. Mirza Mahmut Demir vefatından sonra bile “İrtica-906” koduyla takip edilen Âkif’in takibat raporlarını deşifre ederken Prof. Dr. İsmail Güleç Âkif’in şiirlerinde yer verdiği Hersekli Ârif Hikmet’e duyduğu muhabbeti kaleme aldı.

Tarihçi-Yazar Dursun Gürlek, Norman Stone, Dr. Ahmet Uçar, H. Yıldırım Ağanoğlu, Doğan Mert Demir gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.